Other Awards

Other Awards & Winners

Achievement of the Year
Bowmanville Valley Co-operative Homes

Brian Burke Community Builder Award
Don Melanson – Taylor Creek Co-operative Homes

Best Newsletter
Hugh Garner Housing Co-operative
Swansea Village Co-operative

Runners up
ALMISE Co-operative Homes
Bain Co-operative Apartments
Lawrence Gardens Housing Co-operative

Best Web Site
Bain Co-operative Apartments
Swansea Village Co-operative

Living in Diversity
Bamburgh Circle Housing Co-operative

Green Award Level 1
Bamburgh Circle Housing Co-operative

Diane Frankling Youth Award
Domanique Grant – Atkinson Housing Co-operative

Honorary Lifetime Member Award
Harvey Cooper

25th Anniversary
15 Thorncliffe Park Co-operative Homes
Brimell Court Housing Co-operative
Chord Housing Co-operative
Jarvis-George Housing Co-operative
Jenny Green Co-operative Homes
Muriel Collins Housing Co-operative
Otter Creek Co-operative Homes added
Rougemount Co-operative Homes
Taylor Creek Co-operative Homes
Ujamaa Housing Co-operative
West Rouge Housing Co-operative
Willmar Eight Housing Co-operative
Willow Glen Co-operative

30th Anniversary
City Park Co-operative Apartments
Harbour Channel Housing Co-operative
Grace Hartman Housing Co-operative
Maurice Coulter Housing Co-operative
Mimico Co-operative Homes
Rouge Valley Co-operative Homes
Scarborough Heights Co-operative Homes

35th Anniversary
Bamburgh Circle Housing Co-operative
Charles Hastings Housing Co-operative
Oak Street Housing Co-operative
Trethewey Drive Co-operative
Ramer’s Wood Co-operative Homes

40th Anniversary
Beech Hall Housing Co-operative
Cathedral Court Co-operative Homes
CoAction Staff Association
David B. Archer Co-operative
Norris Crescent Housing Co-operative
Oshawa Valley Park Housing Co-operative added
West Humber Community Co-operative
Woodsworth Housing Co-operative

45th Anniversary
Dufferin Grove Housing Co-operative
Main-Gerrard Community Development Co-operative
Riverdale Co-operative Houses
Wood Tree Co-operative

Toronto Recipients

2 Mascot Place Co-operative Homes
Valentina Bas
Manya Zelter
Gersh Zelter

Arcadia Housing Co-operative
Ernie Kestler
Carol Matson

Atahualpa Co-operative Homes
Anna Cristiano

Bain Apartments Co-operative
Cindy Corbet
Gail Kenney
Marg Labatt
Donna Mally
Jill Reid
Mary Lou Thomas
Patricia Visser

Birch Cliff Housing Co-operative
Peter Leveck

Brimell Court Co-operative
Ataur Bacchus
Ann Brodie
Shirley Chrons
Mary Ann Robertson

Cardiff Housing Co-operative
Geraldine Anderson
Susan Dietrich
Helen McLellan

Cedarbrook Park Co-operative Homes
Donna Chambers
Jayne Gidaro
Cheryl Goddard
Andre Paul Goddard
Joan Nicholson
Elfriede Mergelmeier
Anne Nurse
Lester Nurse

Charles Darrow Housing Co-operative
Karen Burton
June Kilpatrick
Corinne Concetta
Mary Murphy
Brenda Swan

Charles Hastings Housing Co-operative
Marie Anne Gallagher
Hazel Hughes
Joseph Lam

City Park Co-operative Apartments
Keith Smith

Clintwood Non-Profit Housing Co-operative
Glenna Clark
Maureen Copeland
Linda Rumble
Doug Rumble
Annette Windebank

Don Area Housing Co-operative
Donna Flanagan

Duncan Mills Labourers’ Local 183 Co-operative Homes
Clarita Dela Cruz
Dave Gillis
Elinor Hunt
Emelda Bacquain
Eva Fenyo
Gloria Thomas
Gordon Hawkins
Gordon Ying
Helen Lee
Jess Cabrias
Joyce Rooms
Keith Smith
Ki Pin Chang
Laila Brenshawy
Margaret Haw
Maria Almeida
Masis Amadyan
May Cabrias
Monserrat Royong
Phyllis Cussen-Gorman
Shirlie Serrao
Verzhine Muradkhanyan
Yvonne Ying

Ernescliffe Non-Profit Housing Co-operative
Russell Melville
Consolacion Bernabe

Forty-Third Housing Co-operative
Lorenza Adriano
Arturo Bastian

Hospital Workers’ Housing Co-operative
Claudette London

Hugh Garner Housing Co-operative
Erlinda Gayares

Larry Sefton Housing Co-operative
Walter Knights

Lawrence Gardens Housing Co-operative
Barbara Wallace

Main-Gerrard Community Development Co-operative
Magdalena Alcon
Robin Williams

Metta Housing Co-operative
Frank Rizzuto
Kenneth Wilson

Perth Avenue Housing Co-operative
Arlene Edwards
Grace Saar
Maria Valenzuela
Pearleane Williams

Ramer’s Wood Co-operative Homes
Allison Chase

Stanley Knowles Housing Co-operative
Liane Connor
Elaine Cotterill
Carol Moffat
Ursel Trauer

Tamil Co-operative Homes
Ratnalingam Manikkam
Pusparani Ratnasingam
Sritharan Senthilkumar
Selvaratnam Thambirajah

Tapscott Village Co-operative Homes
Fay Mendoza

Windward Co-operative Homes
Corrie Galloway

Wood Tree Co-operative
Karen Hill
Martha Crean
Judy Webb
Ken Webb
Ernesto C. Tan

Gardens of Distinction Awards

Innstead Co-op has joined the Leslieville Butterflyway. This project is funded by the David Suzuki Foundation to help encourage and provide protection and habitat areas for butterflies and bees. Innstead members hope to expand their pollinator friendly gardening efforts to have an Innstead Butterflyway throughout their east end neighbourhood.

91 Spencer Avenue Housing Co-operative
Ann Marie Hill Housing Co-operative
Atahualpa Co-operative Homes
Bamburgh Circle Housing Co-operative
Birtch Place Co-operative Homes
Consideration Co-operative Homes
Don Area Co-operative Homes
Forty-Third Housing Co-operative
ForWard 9 Community Development Co-operative
Grace MacInnis Housing Co-operative
Innstead Co-operative
Kimroy Grove Co-operative Homes
Local 75 Hospitality Workers Housing Co-operative
Lotus Co-operative Homes
Marigold Co-operative Homes
Oak Street Housing Co-operative
Peter Secor Housing Co-operative
Riverdale Co-operative Houses
Scarborough Heights Co-operative
Stanley Knowles Housing Co-operative
Tamil Co-operative Homes
Taylor Creek Co-operative Homes
Windmill Line Co-operative Homes

Hall of Fame
Bridle Manor Co-operative
City Park Co-operative Apartments
Harbourside Co-operative Homes
Hazelburn Co-operative Homes
Lawrence Gardens Housing Co-operative
Margaret Laurence Housing Co-operative
Perth Avenue Housing Co-operative
Swansea Village Housing Co-operative
Thurlestone Co-operative
Windward Co-operative Homes
Woodsworth Housing Co-operative

Hall of Fame and Individual Garden Awards
ForWard 9 Community Development Co-operative
– Flower Garden Winner

Grace MacInnis Housing Co-operative
– Vegetable Garden Runner Up

Harbourside Co-operative Homes
– Combined Garden Winner
– Flower Garden Runner Up
– Vegetable Garden Winner

Hazelburn Co-operative Homes
– Combined Garden Winner
– Flower Garden Runner Up
– Rooftop Garden Winner
– Vegetable Garden Winner

Lawrence Gardens Housing Co-operative
– Flower Garden Runner Up

Local 75 Hospitality Workers Housing Co-operative
– Rooftop Garden Winner

Lotus Co-operative Homes
– Flower Garden Winner

Margaret Laurence Housing Co-operative
– Combined Garden Winner
– Rooftop Garden Winner
– Vegetable Garden Winner

Swansea Village Co-operative
– Vegetable Garden Runner Up

Thurlestone Co-operative
– Flower Garden Runner Up
– Vegetable Garden Runner Up

Windmill Line Co-operative Homes
– Flower Garden Winner

Windward Co-operative Homes
– Flower Garden Winner

We Support the Following

Charitable-Fund-2
Scholarship-250